Biblioteka turystyczna

DOOKOŁA ŚWIATA
autor: Zdzisław Preisner

Zeszyty dotyczą wybranych krajów świata, zawierają podstawowe informacje o środowisku przyrodniczym, rzeźbie, budowie geologicznej, klimacie, wodach, ciekawych zjawiskach przyrodniczych, ludności, gospodarce, historii oraz wskazówki dla turystów. Całość uzupełniają mapy, wykresy, schematy, kolorowe fotografie.

Format B5, 40 stron,
druk barwny, papier kredowany, okładka foliowana,
40 fotografii, kilkanaście rycin.

 

"Świat w pigułce"- Islandia

cena 10 zł

+ koszt przesyłki

pozycja niedostępna

 

 "Serię Świat w pigułce otwiera "Islandia". To nie jest przypadek. Znaczenie tego obszaru dla poznania procesów geologicznych kształtujących kiedyś oblicze naszej planety jest ogromne. Tutaj obserwować można, niczym w naturalnym laboratorium, takie procesy, których aktywność w innych miejscach jest niewielka lub wygasła. Jest miejscem ścierania się przeciwnych sobie żywiołów, wulkanicznego ognia, gejzerów i lodowców".


 

"Świat w pigułce"- Nowa Zelandia

cena 10 zł

+ koszt przesyłki

pozycja niedostępna

 

 Tęczowy krater, Paleta artysty, Kałamarz diabła, Welon weselny, czy Lady Knox to tylko niektóre z przepięknych, kolorowych obiektów przyrodniczych, znajdujących się w jednym z największych obszarów geotermalnych na świecie, Rotorua. Inna atrakcja Nowej Zelandii to Jaskinie Waitomo z grotą, gdzie "niebiesko-zielona poświata wypełnia całą przestrzeń. Sprawia to niezliczona liczba światełek zawieszonych u stropu na różnej wysokości, niczym gwiazdy migające na tle czarnego nieboskłonu. To muchówka".


 

"Świat w pigułce"- Kenia, Tanzania

cena 10 zł

+ koszt przesyłki

pozycja dostępna

 

 "Już po godzinie wychodzimy z lasu, gdzie przed nami, w porannym słońcu, roztacza się piękna panorama Kibo, z białymi plamami śniegów i lodowców, a bliżej Mawenzi z postrzępionymi, ostrymi iglicami skalnymi. Po kilku godzinach marszu dostrzegamy z oddali strome dachy drewnianych domków schroniska Horombo. Jesteśmy na wysokości 3800 m n.p.m. (...)Posuwamy się coraz wolniej, coraz trudniej złapać głęboki oddech, ból głowy nasila się. W grocie Meyera, na wysokości 510 m n.p.m. chronimy się przed wiatrem, odpoczywamy, czujemy się już lepiej".


 

"Świat w pigułce"- Grenlandia

cena 10 zł

+ koszt przesyłki

pozycja dostępna

 

 Największa wyspa świata może poszczycić się bielą pokrywającego ją prawie w całości lądolodu grenlandzkiego. Jęzory lodowe, spływające do wód zatok, produkują wielkie i groźne dla człowieka, ale też piękne i wyniosłe, góry lodowe. To jedna z nich była przyczyną zatonięcia słynnego Titanica. Mimo trudnym warunkom, na wyspie mieszkają Inuici, dawniej nazywani Eskimosami, którzy nie lękają się śniegu i mrozu, ani długiej nocy polarnej.


 

"Świat w pigułce"- Cypr

cena 10 zł

+ koszt przesyłki

pozycja dostępna

 

 Grecko-turecka wyspa umieszczona na Morzu Śródziemnym, znana jest od wieków dzięki greckiej bogini piękna i miłości- Afrodycie. Podobno niegdyś wyłoniła się z morskiej piany, tuż u podnóża ponad 20-metrowej skały, którą teraz każdy turysta chce zobaczyć. Przybysze chętnie odwiedzają też zabytkowe klasztory, w których można obejrzeć niesamowite kolorowe mozaiki.  Miejscowe tawerny oferują zaś nie tylko wspaniałe potrawy i wina, ale też relaks przy dźwiękach bouzouki, wspieranego czasem mocnym głosem pieśniarza...


 

"Świat w pigułce" - Polinezja Francuska

cena 10 zł

+ koszt przesyłki

pozycja dostępna

 

 Na rajskie wyspy najwygodniej dostać się samolotem. Już z góry widać charakterystyczną ósemkę, dwóch złączonych ze sobą wąskim przesmykiem lądu starych stożków wulkanicznych. Na lądzie powita turystów piękna, czarnowłosa Tahitanka białymi kwiatami gardenii, które umieszcza się za uchem. "Iaorana" - melodyjnie wypowiedziane polinezyjskie pozdrowienie zapowiada rozkoszowanie się wakacjami w tym "koszu owoców i kwiatów rzuconym na ocean"...


 

"Świat w pigułce"- Pustynie

cena 10 zł

+ koszt przesyłki

pozycja dostępna

 

 "Suche obszary zawsze były celem niezwykle trudnych, nie raz zakończonych tragicznie, wypraw eksploracyjnych. Przyciągały podróżników różnorodnością krajobrazów piaszczystych wydm, rozmaitych w swych kształtach, fantazyjnych formacji skalnych, żwirowych i ilastych połaci lub rozległych salin ze strukturami solnymi. (...) Cała przesuszona przyroda z utęsknieniem oczekuje zbawiennych kropli deszczu lub mgieł napływających z nad oceanu, które przychodzą tak przecież rzadko. (...) Pustynie stanowią aż 23% powierzchni lądów na Ziemi, w tym nie ujęto obszarów polarnych"


 

"Świat w pigułce"- Wulkany

cena 10 zł

+ koszt przesyłki

pozycja dostępna

 

 Ziemia w początkowej fazie tworzenia targana była potężnymi erupcjami wulkanicznymi. Wulkany wypluwały ogromne ilości pyłów i popiołów oraz law, które pokrywały wielkie obszary rodzącego się globu. (...) I dzisiaj są takie miejsca na Ziemi, gdzie występują czynne wulkany, a także takie, które w każdej chwili mogą się obudzić z długiego uśpienia. W antycznych mitach odpowiedzialność za te zjawiska ponosiły demony i bogowie. Aby je przebłagać składano dary w postaci owoców, płodów rolnych, kwiatów". Na Hawajach bogini ognia - Pele nadal otrzymuje takie dary od swych miłośników.


 

"Świat w pigułce"- Lodowce

cena 10 zł

+ koszt przesyłki

pozycja dostępna

 

 "Biało-błękitna masa lodu nabiera szczególnego blasku w promieniach słońca, kontrastując z ciemnymi odcieniami skał budujących ściany dolin. Nierówną powierzchnię lodowca, często silnie pociętą szczelinami tu i ówdzie pokrywa materiał skalny. Drobne strużki i potoki wypływające z lodowca meandrują, wcinają się w jego powierzchnię, transportują drobne okruchy skalne. Pozornie martwy lodowiec żyje. (...) Lądolody i lodowce to prawdziwi rzeźbiarze powierzchni Ziemi, którzy odegrali w wielu regionach istotną rolę w ukształtowaniu ich dzisiejszego oblicza.